Aktualności
Duże przeszklenia w domu - ile kosztują i na co zwrócić uwagę decydując się na wielkoformatowe okna?
Trudno dziś szukać projektu domu jednorodzinnego bez dużych przeszkleń. Okna trapezowe rozciągające się na dwóch kondygnacjach, czy szerokie panoramiczne okna tarasowe lub wielkie okna narażone w kuchni – wszystko to daje niesamowity efekt wizualny. Doświetla i sprawia, że wnętrza wyglądają niezwykle przestronnie, nowocześnie i elegancko. Jednak wielu z nas zastanawia się, czy duże okna w domu nie zabierają zbyt wiele ciepła? Jakie okna wybrać, aby utrzymać jak najmniejsze straty ciepła? Z jakich materiałów powinny być okna, które są energooszczędne?
O tym, że wielkie przeszklenie w domu może całkowicie odmienić jego wygląd, możecie przekonać się oglądając chociażby zdjęcia metamorfoz starych domów typu kostka z PRL, które po dodaniu do nich wielkich okien przybierając postać nowoczesnych, modernistycznych wilii. A o tym, że nawet największe przeszklenia nie muszą oznaczać wyziębiania się domu w zastraszającym tempie przekonacie się, gdy poznacie parametry techniczne nie tylko dla przegród okiennych, które są aktualnie obowiązujące do zrealizowania.
Współczynnik przenikania ciepła dla dużych przeszkleń w domu – jaki powinien być?
O tym, jak dobrze współczesna stolarka okienna spełnia funkcje termoizolacyjne, powie nam przede wszystkim wartość zwana współczynnikiem przenikania ciepła. Wartość ta określa, jak duże są straty ciepła dla przegród oddzielających wnętrze domu od środowiska zewnętrznego. Nowoczesne okna, które dobrze spełniają swoje funkcje izolujące, mają ten parametr na poziomie 0,6-0,8 W/m2K.
Fachowy montaż przy dużych przeszkleniach to podstawa
Na to, jak będą sprawować się duże przeszklenia w budynku ma wpływ także montaż. Warto zatrudnić fachowców, którzy znają konkretny model drzwi. W przypadku dużych przeszkleń, najlepiej sprawdzisię oczywiście montaż warstwowy. Wykorzystuje się do tego pianki i taśmy, które izolują termicznie i akustycznie okna. Nieodpowiedni montaż dużychprzeszkleń w budynku w wielu przypadkach kończy się nie tylko tym,że okna nie są tak szczelne, jak mogłyby być, ale też dodatkowo może pojawiać się na nich pleśń.
Jakie ogrzewanie zastosować przy dużych przeszkleniach w domu?
To pytanie jest często zadawane przez osoby, które wahają się, czy warto robić dużo wielkoformatowych przeszkleń w domu. W wielu przypadkach takie pytanie podszyte jest przeświadczeniem, że domu z dużymi przeszkleniami trzeba wyjątkowo intensywnie dogrzewać, a decydując się na duże okna w domu, na przykład okna trapezowe, liczymy się automatycznie z tym, że rachunki za ogrzewanie budynku będą wyższe niż wtedy, gdy nie mielibyśmy owych okien. Takie przeświadczenie w dzisiejszych czasach nie ma już prawa bytu. Materiały, z jakich produkuje się okna, a także zastosowanie fachowego montażu ograniczającego obecność mostków ciepła powoduje, że okna osiągają praktycznie ten sam współczynnik ciepła, co ściany. Dlatego sposób ogrzewania pomieszczeń nie może być determinowany przez ilość przeszkleń, a być wypadkową analizy szeregu czynników, które wpływają na efektywność energetyczną konkretnego rozwiązania grzewczego. W większości przypadków jednak oczywiście inwestorzy decydują się na ogrzewanie podłogowe wodne (nie elektryczne), funkcjonujące wespół z tradycyjnym ogrzewaniem centralnym, gdzie rozprowadza się ciepło poprzez grzejniki rozlokowane po całym domu. Ogrzewanie podłogowe pozwala na powolne ogrzewanie domu bez dużych skoków temperatur, przez co jest wydajne i energooszczędne. Ciepło w tym wypadku nie wędruje szybko do góry, a rozchodzi się nieco wolniej po dolnych partiach budynku, co ma szczególne znaczenie, gdy mamy dwukondygnacyjny salon.
Duże przeszklenia – jakie są ceny, jak liczyć koszty?
Wiele osób zadaje sobie pytanie o to, ile kosztuje duże, efektowne okno trapezowe, na przykład dla domu typu stodoła. Cena za duże przeszklenia zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, jak wielkie są pojedyncze elementy wchodzące w skład okna. Na przykład, dla przeszklenia, które ma łącznie ok. 7 na 6 metrów, można zakładać, że cena będzie wahała się od 50 do 100 tys. Dużą rozpiętość wynika z tego, że dla takiej powierzchni można zrobić jednolite okno, na przykład trapezowe, którego montaż będzie skomplikowany, a produkcja pochłaniała liczne koszty. Cenę za tak dużą przegrodę do oszklenia może obniżyć przedzielenie tej powierzchni filarami. Jeśli zastosujemy na przykład belkę poziomą na tej powierzchni, uda nam się uzyskać jedno okno trójkątne i drugie o standardowym kształcie i wymiarach (prostokątne, w dodatku z rozsuwanymi drzwiami). Na cenę dużych przeszkleń wpływają oczywiście także materiały, z jakich wykonane są profile. Najczęściej są to profile aluminiowe – tutaj liczy się grubość. Im większa, tym większa solidność konstrukcji (a jest to wymagane przy największych oknach, łączących dwie kondygnacje w budynku). Warto również zwrócić tutaj uwagę na fakt, że im grubsze profile okienne, tym lepsza jest izolacyjność termiczna dla takiej przegrody. Można również zrobić okna drewniane Grodzisk WLKP., jednak tutaj cena zawsze będzie wyższa niż w przypadku, gdy zdecydujemy się na profile okienne aluminiowe. Na cenę może znacząco również wpłynąć wybór szkła selektywnego do przeszklenia, czyli takiego, który ogranicza przenikanie promieni słonecznych. Jest to bardzo dobry wybór, gdy nasze okno wychodzi na południowy-wschód. Przy takiej orientacji budynku, może być trudno o utrzymanie komfortu latem – może być po prostu zbyt gorąco wewnątrz budynku, mimo zastosowania klimatyzacji. Nie zapominajmy również o tym, że do montażu największych przeszkleń konieczne jest użycie dźwigu, który jest kolejną pozycją w kosztorysie, gdy oceniamy: „ile kosztują duże przeszklenia”, zwłaszcza te dwukondygnacyjne. Standardowo też droższe będą te okna, które można otwierać, w przeciwieństwie do okien bez opcji uchylania/otwierania.