Aktualności

Kilka pytań, które chcielibyście zadać o ościeżnicę do drzwi wewnętrznych

Czym jest ościeżnica? Jest to rama, na której zawieszane są skrzydła drzwiowe. To stosunkowo prosty element konstrukcyjny, umieszczany w otworze drzwiowym. Warto pamiętać o tym, że ościeżnica jest niezwykle istotna przy wyborze nowych drzwi.

 

Jeden produkt, każde drzwi - czy ościeżnice są uniwersalne?

Ościeżnice do drzwi dostępne są na rynku w wielu wariantach. Jednak jeżeli zależy nam na rozwiązaniu uniwersalnym, które będzie dobrze pasowało w każdym, przypadku należy stawiać na ościeżnice regulowane. Taką ościeżnicę pod względem szerokości będzie można dopasować do każdej ściany.

Ze względu na specyficzną konstrukcję, ościeżnice regulowane sprawdzą się zarówno w nowym, jak i w starym budownictwie, z charakterystycznymi grubymi ścianami, które często są też dodatkowo niezbyt dobrze wypoziomowane. Ościeżnice są ściśle przylegające, dzięki czemu dodatkowo pełnią funkcję ochronną, chroniącą drzwi przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Wybór drzwi a ościeżnica - czy ościeżnica pasuje do każdych drzwi?

Ościeżnica jest obowiązkowym elementem przy montażu zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych drzwi.
 Jeżeli wybierzemy ościeżnicę regulowaną, tak będzie pasowała do każdych drzwi i każdej futryny. Jeżeli jednak pojawią się tu jakiekolwiek wątpliwości, warto przed dokonaniem zakupu wezwać fachowca, który dokona stosownych pomiarów.

Uniwersalna ościeżnica regulowana – co to takiego?

Ościeżnice regulowane to jeden z typów ościeżnic. Ten wybrany wariant będzie się najlepiej sprawdzał przede wszystkim wszędzie tam, gdzie ściany mają nietypową grubość lub gdyś nie są one zbyt dobrze wypoziomowane. Wówczas dzięki możliwości dopasowania ościeżnicy można zamontować bez większych trudności drzwi (co przy klasycznym wariancie ościeżnicy bez możliwości regulacji nie byłoby to możliwe).

Regulowane ościeżnice można dopasować do każdych wymiarów, pamiętając jednak o tym, że w tym przypadku istnieje jednak dolna granica szerokości drzwi, która wynosi 75 mm. Ze względu na to, że ościeżnica regulowana obejmuje ścianę z dwóch stron, tworzy spójny, estetyczny wizualnie efekt.

Skuteczny montaż drzwi - jaka ościeżnica będzie najlepsza?

Ościeżnice występują w dwóch podstawowych rodzajach - stałym oraz regulowanym. Pierwszy typ ma standardowe niezmienne rozmiary, są łatwe w montażu i demontażu. Dostępne są w dwóch szerokościach - 60 mm i 100 mm w związku, z czym nie wszędzie będą się sprawdzały.

Ościeżnice regulowane ze względu na obecność regulowanych listew obejmujących są rozwiązaniem uniwersalnym, który można wykorzystać niemal wszędzie pod warunkiem, że grubość muru przekracza 75 mm.

Które rozwiązanie wybrać? To już indywidualna decyzja, warto jednak pamiętać o tym, że ościeżnice regulowane są mniej problematyczne, ponieważ będą się sprawdzały w niemal każdym przypadku w przeciwieństwie do ościeżnic stałych.

Montaż nowych drzwi - czy można wymienić same drzwi, ościeżnice pozostawiając na swoim miejscu?

Choć drzwi zazwyczaj służą przez wiele lat, czasem dochodzi to momentu, w którym konieczna jest ich wymiana. I tu pojawia się pytanie - czy można wymienić same drzwi, czy konieczna jest też wymiana ościeżnic? Jeżeli te ostatnie są w dobrym stanie, wówczas nie ma potrzeby, by wymieniać je na nowe. Pozostawiając ościeżnice, należy jednak pamiętać o tym, że może pojawić się problem z dopasowaniem ich do drzwi, co jest częstą trudnością przy zakupie tanich marketowych wyrobów. Podobnie kwestia przedstawia się z futryną. Warto pamiętać, że montaż drzwi wewnętrznych w starej futrynie jest jak najbardziej możliwy, pod warunkiem

W trosce o estetykę - czy możliwe jest by ościeżnica była w innym kolorze niż drzwi?

Czy ościeżnica musi mieć ten sam kolor jak skrzydło drzwiowe? Absolutnie nie. Nowoczesne trendy urządzania pomieszczeń bardzo często uwzględniają różnice kolorystyczne tych dwóch elementów. Najważniejsze jest to, by kolorystyka była do siebie pasująca, a ościeżnica i skrzydło drzwiowe wcale nie muszą być w tym samym kolorze.

Nowoczesne trendy w urządzaniu pomieszczeń - drzwi bezprzylgowe z ościeżnicą

Wybierając drzwi wewnętrzne do domu, warto czasem postawić na niestandardowe rozwiązania, takie jak modele bezprzylgowe z ościeżnicą. To bardzo ciekawe rozwiązanie. Takie drzwi wewnętrzne z ościeżnicą to nowoczesne rozwiązanie tworzące z futryną jedną płaszczyznę. Taki model bez wątpienia wygląda znacznie estetyczniej niż wiele innych standardowych rozwiązań.

Wysoka jakość, ciekawy design - takie właśnie drzwi wewnętrzne do mieszkania producent Grodzisk Wielkopolski ma w swojej ofercie. Warto się z nią zapoznać, aby znaleźć najciekawsze rozwiązania do swoich wnętrz.