Aktualności

Montaż desek tarasowych drewnianych - poradnik

Montaż desek tarasowych na tarasie nie jest trudny, a efekty prac mogą dać nam sporo satysfakcji. Pracując na żywym materiale, jakim jest drewno, koniecznie weźmy pod uwagę jego naturę. Deski tarasowe drewniane, nawet najlepiej zaimpregnowane i zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych wykazują tendencję do zmian objętości, zużywają się z czasem, a gdy potraktujemy je nieodpowiednio, mogą się zdeformować. Wszystkie te ryzyka ograniczymy, gdy wybierzemy dobrego producenta desek drewnianych tarasowych oraz jeśli przeprowadzimy fachowy montaż, a następnie, w czasie lat użytkowania, zadbamy o odpowiednią konserwację drewna.

Kupujemy deski tarasowe drewniane

Zanim rozpocznie się budowa tarasu drewnianego, konieczne jest rozeznanie się, jakie właściwości techniczne wykazują deski tarasowe, których zamierzamy użyć do wyłożenia podestu. Należy też dokładnie obejrzeć, czy deski, które mamy w rękach, nie mają uszkodzeń (pęknięć i innych nieprawidłowości). Jeśli nie zgłosimy producentowi desek tarasowych drewnianych wad przed rozpoczęciem montażu, to nie będziemy mogli tego zrobić już na dalszych etapach prac. Rozpoczęcie budowania tarasu drewnianego z użyciem desek oznacza, że zaakceptowaliśmy ich stan po zakupie. Jeśli kupiliśmy deski tarasowe drewniane na długo przed rozpoczęciem montażu drewnianego tarasu, przechowujmy deski w oryginalnym opakowaniu (nawet jeśli zostało już częściowo usunięte). Warto też na czas oczekiwania deski obciążyć i ścisnąć specjalnymi pasami, które utrzymają je równo w ryzach.

Jak kupić deski tarasowe drewniane? Jak oszacować ilość?

Zawsze kupujemy nieco więcej materiału, uwzględniając ok. 10 procentową powierzchnię, która się zmarnuje. Zadzieje się tak najprawdopodobniej przy przycinaniu desek na brzegach tarasu (aby wyrównać krawędzie) oraz przy dopasowywaniu desek do rozmaitych obiektów lub załamań ścian na tarasie. Jeśli mamy taras na powierzchni ziemi i w projekcie podestu znajdują się przerwy na nasadzenia kwiatów lub na montaż oświetlenia ziemnego, wtedy naddatek powinien być nawet większy niż 10%, ale nie poleca się inwestowania w zakupy większej ilości desek niż 20% finalnej ich powierzchni. Ilość materiału, która pozostanie nam wolna po przycinaniu będzie uzależniona również od długości desek. Najbardziej korzystne rozwiązanie to wybieranie takich desek tarasowych, których nie trzeba przycinać i które jednocześnie będą na tyle długie, że uda się ułożyć je bez łączeń na długości. Takie deski tarasowe oczywiście uzyskamy najszybciej zamawiając je u producenta na wymiar. Zdecydowanie prościej będą mieli również ci, którzy mają tarasy o niewymagających kształtach (prostokąty, kwadraty).

Długie deski tarasowe drewniane – w jakim kierunku układać? Jaką powinny mieć orientację?

Kiedy już wszystkie przygotowania do budowy tarasu zostały poczynione, przechodzimy do układania desek drewnianych. Tutaj napotykamy pierwszy dylemat: w jakim kierunku powinny być układane deski na tarasie? Jest to szczególnie istotne, gdy mamy długie deski tarasowe drewniane, o rzucającym się w oczu usłojeniu. Fachowcy radzą jednoznacznie – decydować powinien kierunek nachylenia tarasu, a w dalszej kolejności usytuowanie tarasu względem słońca. Układamy deski równolegle do padania promieni słonecznych w czasie południa oraz wzdłuż spadku tarasu. Natomiast to, czy deski tarasowe będą układane równolegle, czy prostopadle do drzwi, wejścia na ogród z tarasu, czy miejsca, w którym znajdują się kluczowe meble ogrodowe na tarasie, ma już drugorzędne znaczenie. Ze względu na to, że taras nachyla się oczywiście od budynku w stronę zewnętrzną (aby woda opadowa miała ułatwioną drogę spływu), najczęściej spotykamy się z tym, że deski tarasowe układane są prostopadle do najdłuższych ścian, do których przylega taras.

Czy warto układać deski prostopadle do spadku na tarasie?

Oczywiście możemy uprzeć się na to, aby deski tarasowe położyć w kierunku prostopadłym do drogi spływu wody. Często decyzja taka pada pod naciskiem bardzo ważnego czynnika: estetyki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że o ile woda być może spłynie po deskach ułożonych na jej drodze jak schodki, ale już nieczystości, które niesie woda (liście, ziemia, kurz, pióra, trawy) mogą zatrzymywać się na deskach (szczególnie, gdy są to ryflowane deski tarasowe).

Montaż desek tarasowych drewnianych na legarach lub wspornikach

Jedną z najlepszych metod na zapewnienie wentylacji drewnu jest ułożenie tarasu na legarach lub wspornikach z tworzyw sztucznych. Aby przygotować takie podłoże, należy wyrównać i ubić ziemię pod taras, wyposażając ją w rowy i zagłębienia, które ułatwia odprowadzanie wody w czasie ulewy. Na punktowo ustawionych legarach lub wspornikach robimy podbudowę z desek, układając je prostopadle do desek tarasowych, które będą znajdowały się na wierzchniej części podłogi tarasowej. Tak wykonana podstawa dla tarasu z desek na ziemi będzie zapewniała nie tylko większą stabilność konstrukcji, ale pozwoli też na uzyskanie miejsca na kable (które można rozprowadzać pod podłogą tarasową), a także zapewni wentylację dla drewnianych desek tarasowych.