Wypaczone okna drewniane - przyczyny, jak naprawić?
Spaczone, czyli odkształcone okna drewniane, to problem wielu gospodarstw domowych. Jak radzić sobie z takim problemem? Czy odkształcenia okien drewnianych zmuszają nas do zakupu nowego modelu? Skąd bierze się spaczenie i jak mu zaradzić? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można znaleźć w niniejszym artykule.
Spaczenie okien - co dalej?
Co zrobić, jeśli pewnego dnia wykryliśmy, że nasze drewniane okiennice spaczyły się i tym samym są nieszczelne? Niestety, musimy liczyć się z tym, że problem będzie się pogłębiał. Na tym etapie możemy zrobić dwie rzeczy: wymienić okno (co z pewnością będzie dość kosztowne) lub naprawić je we własnym zakresie.
Co może być przyczyną odkształcenia skrzydeł okiennych? Często za taki stan rzeczy odpowiedzialna jest wilgoć, która gromadzi się w drewnie i doprowadza do wzrostu jego objętości. Kolejną przyczyną spaczenia może być niewłaściwe usłojenie drewna okiennego. Jeśli łączone ze sobą elementy drewnianej stolarki mają inną strukturę, to z biegiem czasu może dojść do ich stopniowego odkształcenia. Do wypaczenia może również dojść na skutek błędnej regulacji okucia. Jeśli w toku eksploatacji okno drewniane jest poddane różnego rodzaju przeciążeniom, to jego stopniowe odkształcenie jest już tylko kwestią czasu. Wreszcie, za spaczone okna drewniane może być też odpowiedzialna struktura drewna użytego do ich produkcji. Często zdarza się, że składa się ona z kilku warstw o różnej zdolności do pochłaniania pary wodnej. Jak widać, wilgoć a okna drewniane to dwaj odwieczni wrogowie.
Wypaczenie okien - objawy i skutki
Wypaczone okna są nieszczelne. Niewielkie szczeliny, przez które przenika ciepło i para wodna mogą pojawić się w wielu różnych miejscach. Najczęściej występują one pomiędzy:
- szybą a ramą okna,
- ramą okienną a ościeżnicą,
- ościeżnicą a ścianą.
W każdym z powyższych przypadków mamy do czynienia z sytuacją prowadzącą do znacznej utraty ciepła, a w konsekwencji - zwiększenia kosztów ogrzewania. Spaczenie okien z drewna może również doprowadzić do rozwoju niebezpiecznej mikroflory w bliskim sąsiedztwie ramy. Charakterystyczny, ciemny grzyb przy oknie jest najczęściej skutkiem powstania drobnych nieszczelności.
Jak radzić sobie z wypaczeniem okien?
Prostowanie okien drewnianych zależy m.in. od tego, gdzie występuje odkształcenie i nieszczelność. Jeśli pojawiła się ona pomiędzy szybą a ramą okienną, to do jej uszczelnienia możemy użyć popularnego jeszcze kilkanaście lat temu kitu. Opcjonalnie można też użyć silikonu, który charakteryzuje się znacznie większą trwałością niż kit. Po nałożeniu materiału należy zebrać jego nadmiar. Gdy spoina wyschnie, stworzy wytrzymałe, stabilne wypełnienie i przynajmniej przez jakiś czas nie ulegnie rozszczelnieniu.
Co, jeśli do rozszczelnienia doszło między ramą i ościeżnicą?
Tego typu uszkodzenia i odkształcenia mają miejsce wówczas, jeśli do wypaczenia doszło na skutek rozregulowania okuć. Jak poradzić sobie z tym problemem? Najlepiej wyregulować okucia. Dzięki temu znacznie wzrośnie szczelność okna. Jeśli szpara jest mała, można użyć gumowej taśmy, którą naklejamy na łączeniu skrzydła oraz ościeżnicy. Jeśli szczelina jest szersza, jedynym skutecznym rozwiązaniem pozostanie metalowa taśma uszczelniająca.
Nieszczelności pomiędzy ościeżnicą a ścianą
Trzeci przypadek to wystąpienie nieszczelności pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Tego typu uszkodzenia są najbardziej problematyczne, gdyż mają miejsce na skutek osiadania budynku lub starzenia się ramy okiennej. Naprawę należy rozpocząć od oczyszczenia przestrzeni pomiędzy ościeżnicą a ścianą. Następnie koniecznie trzeba okleić ramę okienną. Szpary można uszczelnić za pomocą pianki montażowej, uwzględniając jednocześnie temperaturę otoczenia. Nadmiar pianki można usunąć za pomocą zwykłego noża. Na koniec należy poddać ścianę podstawowej obróbce, pokrywając ją warstwą gipsu, tynku, a na koniec powłoką malarską.
Uwaga! W przypadku, gdy w domu mamy wentylację grawitacyjną, utrzymanie pełnej szczelności okien nie jest wskazane.
Co zrobić, gdy wypaczenie okna jest zbyt duże?
Jeśli spaczenie okna jest zbyt duże i jego naprawa zagraża integralności szyby, to jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana stolarki na nową. Gdzie zamówić dobre okna drewniane? Najlepiej tam, gdzie producent na poważnie podchodzi do kwestii jakościowego wykonania okien. Należy pamiętać, że ryzyko spaczenia jest wyższe w przypadku stolarki słabej jakości. Drewno użyte do produkcji okien powinno być odporne na oddziaływanie wilgoci i działanie temperatur. Należy również pamiętać o tym, aby materiał, z którego powstało okno, był jednolity pod kątem właściwości fizycznych (wilgotności, twardości, gęstości słojów itd.). Najlepsze okna drewniane producent Grodzisk Wlkp to pewność, że stolarka będzie służyć użytkownikowi przez bardzo długi czas.
Reasumując, dobre okna to mniejsze ryzyko wypaczenia. Dlatego warto zastanowić się nad kompleksową wymianą stolarki i jeśli to możliwe zainwestować w rozwiązania zapewniające maksimum komfortu termicznego i pozwalające na wymierne ograniczenie kosztów eksploatacyjnych.