Wymiana okien a ocieplenie budynku, czyli kilka słów o ociepleniu otworu okiennego
Wymiana okien w budynku często wiąże się z jednoczesnym montażem systemu ociepleniowego. Dzięki temu pozbywamy się mostków termicznych, które mogłyby doprowadzać do ucieczki ciepła przez okna i ich bliskie sąsiedztwo. Jak to zrobić? W poniższym artykule spróbujemy zmierzyć się z tym problemem.
Dlaczego warto ocieplać otwory okienne?
W nowoczesnym budownictwie stawia się na rozwiązania pozwalające zaoszczędzić jak najwięcej energii przeznaczonej na ogrzewanie budynku. Okna to obszar, przez który ciepło uchodzi bardzo szybko. Problem stanowi zresztą nie tylko sama szyba, ale też przestrzeń w bliskim sąsiedztwie stolarki okiennej. Taki stan rzeczy jest bardzo często spowodowany tym, że podczas jej wymiany nie dostrzeżono konieczności ocieplenia otworu okiennego. Sytuacja ta doprowadza do szeregu konsekwencji, w tym:
- szybszej utraty ciepła (wyższych kosztów ogrzewania),
- ryzyka zawilgocenia ścian,
- zagrzybienia okolic okien.
Jak radzić sobie z tym problemem?
Wymiarowanie okna przed dociepleniem otworu okiennego - co warto wiedzieć?
Wszystkie niezbędne prace należy rozpocząć od właściwego wymiarowania. Koniecznie trzeba sobie zadać pytanie, jakie zostawic otwory na okna? Otóż muszą być one nieco większe niż samo okno, gdyż zakładamy montaż luzów dylatacyjnych pomiędzy ramą a murem. Jaki zakład będzie tu optymalny? Najlepiej, jeśli wyniesie on około 2 - 3 cm po bokach i na górze, a także 4 - 6 cm na dole. Większy luz w dolnej części okna jest niezbędny ze względu na montaż listwy progowej.
Jeśli zsumujemy powyższe wartości, okaże się, że otwór powinien być wyższy od okna o jakieś 7 - 9 cm i 4 - 6 cm szerszy od niego.
Prace ociepleniowe otworu okiennego - jak je wykonać?
Zastanawiasz się jak przygotować otwory okienne pod ciepły montaż? Jeśli chcesz wykonać ocieplenie wokół otworów okiennych, to prace należy rozpocząć od dokładnego zagruntowania otworów. Dzięki temu kolejne, nałożone warstwy materiałów będą stabilnie trzymać się podłoża.
Kolejnym krokiem jest wyrównanie w pustakach wszelkich otworów i wgłębień (tzw. zamków), wykorzystując do tego celu klej do siatki i styropian. Opcjonalnie można użyć ciepłej zaprawy. Prace przygotowawcze należy wykonać tak, aby powierzchnia otworu była wyrównana na całej grubości muru. Jeśli np. nadproże ma równą, gładką powierzchnię, nie trzeba ich wyrównywać. Zaleca się również, aby pustaki znajdujące się w dolnej części otworu dokładnie zaciągnąć klejem z zatopioną siatką. Dzięki temu otwór okienny będzie idealnie wyrównany i przygotowany do dalszych prac.
Myślisz o tym, jak ocieplić otwór okienny? Następnym krokiem będzie wycięcie styroduru (docieplenia fundamentu), tak aby odsłonić mniej więcej 30 cm podłoża. Materiał należy wyciąć pod samym oknem, a także mniej więcej na odległość 30 cm na boki od okna.
Czasem konieczne jest wykonanie tzw. cofniętego nadproża. Rozwiązanie to sprawdza się wówczas, jeśli jako inwestorzy planujemy montaż rolet zewnętrznych bądź żaluzji fasadowych. Nadproże można dodatkowo ocieplić, tak aby nie wyjść poza płaszczyznę muru. W pozostałych przypadkach należy dokładnie ustalić sposób izolacji puszek, w których umieszczone są rolety.
Wykonywanie podmurówki dla ocieplenia otworów okiennych - założenia ogólne
Z reguły przygotowanie otworów do ciepłego montażu pod oknami sięgającymi do podłogi wykonuje się poprzez zastosowanie tzw. podwalin lub poszerzeń. W przeciwnym razie należy wykonać podmurówkę, która zapewni stabilne osadzenie ciężkich okien w określonej pozycji. Podmurówkę należy wykonać z materiału o podwyższonej wytrzymałości, choć można również użyć do tego celu materiału, z którego powstała ściana. Na koniec należy pamiętać o tym, aby zaciągnąć ją zaprawą dokładnie w taki sposób, jak ma to miejsce w przypadku otworów okiennych do ciepłego montażu.
Wykonując podmurówkę, należy pamiętać, aby jej górna płaszczyzna sięgała mniej więcej poziomu 2 cm poniżej docelowej posadzki. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy właśnie tyle luzu na uszczelnienie okna.
Ocieplenie otworu okiennego - najważniejsze wskazówki
Warstwowe ocieplenie otworu okiennego przed montażem okien niesie ze sobą szereg korzyści. W standardowych systemach okiennych używa się jedynie pianki izolacyjnej, która nie zapewnia tak dobrych parametrów termicznych, jak warstwowa termoizolacja. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy odpowiednio przygotowany otwór okienny, który - w przypadku montażu okna - zapewnia minimalną przenikalność cieplną. Warto dodać, że takie rozwiązania często wykorzystuje się np. w przypadku tzw. budownictwa energooszczędnego, gdzie konieczne jest całkowite zminimalizowanie emisji ciepła.
Mówiąc o ociepleniu, nie można zapominać o odpowiednio dobranych oknach. Polecane modele składają się z trójwarstwowych szyb, które minimalizują emisję ciepła i tym samym pozwalają efektywniej zarządzać (również latem) temperaturą wewnątrz pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się, gdzie zamówić dobre okna Grodzisk WLKP, to koniecznie zajrzyj do nas. Oferujemy modele, które zapewniają niską przenikalność ciepła i oszczędność kosztów ogrzewania.
Dobrze dobrana i właściwie zamontowana stolarka okienna to klucz do oszczędności w domu i mieszkaniu.