Jakie drzwi wewnętrzne do łazienki kupić?

Kiedy remontujemy dom, chcemy, aby poszczególne elementy wykończenia współgrały z sobą. Aby nadać wnętrzu określony styl i charakter, warto skrupulatnie przemyśleć kwestie stolarki okiennej i drzwiowej - te elementy wyposażenia pozostają z nami na lata w przeciwieństwie do kolorów ścian, mebli, czy tekstyliów domowych. Możemy je z łatwością zmienić pod wpływem mody i trendów. Jednak wymiana wewnętrznych drzwi, jest już bardziej wymagającym zadaniem. Aby zachwycały designem przez długi czas, należy przemyśleć ten zakup i zwrócić uwagę na kilka czynników związanych z ich budową oraz wykonaniem. Naturalnie, przy wyborze nie pomijamy drzwi do łazienki - coraz częściej są to jedyne drzwi wewnętrzne, jakie posiadamy ze względu na popularyzację kawalerek lub przeciwnie - domów z otwartą przestrzenią.

Wewnętrzne drzwi do łazienki – co kupić?

Wybór nie jest prosty. Producenci drzwi łazienkowych Poznań, Grodzisk Wielkopolski zalewają nas z każdej strony atrakcyjnym wzornictwem. Jednak zanim przejdziemy do wyglądu, należy przede wszystkim rozpatrzeć kwestie praktyczne związane z cechami fizycznymi i budową drzwi. To właśnie one będą miały bezpośredni wpływ na komfort korzystania z łazienki czy toalety - jeśli znajduje się ona w oddzielnym pomieszczeniu. Warto przede wszystkim uświadomić sobie, do czego w drzwiach łazienkowych są potrzebne otwory wentylacyjne.

Dobór i montaż drzwi do łazienki a prawo budowlane

  • jakie drzwi do łazienki 70 czy 80? To kluczowa kwestia. Minimalna szerokość drzwi do łazienki powinna wynosić 80 cm. Prawidłowa wysokość to od 200 cm wzwyż. Parametry takie narzucone zostały również przez przepisy prawa budowlanego przez wzgląd na bezpieczeństwo użytkowników nieruchomości mieszkalnych.

  • jakie drzwi do małej łazienki? Na rynku dostępne są jednak modele o mniej standardowych wymiarach. Drzwi do łazienki 60 cm doskonale sprawdzą się również jako estetyczne wejście do pomieszczeń gospodarczych jak schowki na środki czystości czy podręczne spiżarnie. Doskonale spełnią swoją funkcję również na działkach czy kameralnych domkach letniskowych. Różnorodność dostępnych wymiarów jest odpowiedzią na potrzeby użytkowników.

Drzwi do łazienki na wymiar to nieoceniona pomoc, jeśli mamy do czynienia z niestandardowymi ościeżnicami.

Otwory w drzwiach łazienkowych - do czego służą?

  • czy drzwi pokojowe nadają się do łazienki? Otóż nie. Otwory to obowiązkowy element drzwi łazienkowych, zapewniający cyrkulację powietrza i odparowanie wody w trakcie kąpieli. Nie występują one w skrzydłach pokojowych. Ciepła kąpiel w ciasnym i dusznym pomieszczeniu może doprowadzić nawet do omdlenia i utraty przytomności, a w konsekwencji do przykrych zdarzeń losowych. Inwestycja w drzwi z kratką wentylacyjną lub estetycznym i subtelnym odcięciem to przede wszystkim inwestycja w bezpieczeństwo domowników. Kolejną kwestią jest wentylacja po użytkowaniu łazienki. Aby nie doprowadzić do sytuacji, gdy w pomieszczeniu rozwinie się grzyb lub chorobotwórcza pleśń, należy zwrócić uwagę na element odpowiadający za cyrkulację powietrza, podczas gdy drzwi są zamknięte.

Jakie drzwi łazienkowe wybrać - sprawdź jakość i rodzaj otworów wentylacyjnych

Otwory wentylacyjne w drzwiach łazienkowych to wymóg prawa. Jednak co do ich kształtu, mamy dowolność w wyborze. Przybierają one najczęściej formy:

  • kratki wentylacyjnej – najpopularniejszy model w blokach z tzw. wielkiej płyty, często spotykany w łazienkach wyposażonych w piec gazowy;

  • podcięcia i szczeliny - nowoczesne i dyskretne rozwiązania, wykonywane są w dolnej krawędzi skrzydła umożliwiając swobodny przepływ powietrza;

  • tuleje – okrągłe wycięcia w dole skrzydła.

Wybierając poszczególne rozwiązania, należy pamiętać, by powierzchnia wentylacji spełniała wymagania stawiane przez prawo budowlane.

Zamawiając drzwi wewnętrzne do łazienki, upewnij się, jaka jest ich odporność na wilgoć

Drzwi łazienkowe muszą charakteryzować się wysoką jakością wykonania. Regularny i długotrwały kontakt z wilgotnym powietrzem, może doprowadzić do ich deformacji, odklejania się zewnętrznej warstwy laminatu czy nieestetycznych wybrzuszeń. Zastanawia się, ile kosztuje wstawienie drzwi do łazienki? Drzwi wewnętrzne drewniane producent oferuje solidne wykonanie, będące gwarancją, że drzwi do pomieszczenia sanitarnego będą wyglądać estetycznie przez długie lata. Unikanie tanich i popularnych rozwiązań pozwoli na oszczędzenie w dłuższej perspektywie - bez konieczności dokonywania kłopotliwych napraw czy wymiany.

Drzwi do łazienki - z okienkami, czy bez?

Wybierając drzwi do łazienki, powinniśmy mieć na uwadze, że mieszkańcy chcą zachować prywatność podczas wykonywania czynności higienicznych. Modele drzwi dostępne na rynku, wyposażone są w otwory okienne, zazwyczaj niewielkich rozmiarów, dzięki czemu pozwalają zachować dyskrecję. Otwory powinny być wykonane ze szkła matowego i najlepiej, by znajdowały się w górnej części skrzydła. Nowoczesne drzwi do łazienki gwarantują wysoką estetykę i dyskrecję, wpuszczając jednocześnie do pomieszczenia odrobinę światła dziennego. Kształt otworów to rzecz gustu - należy wybrać taki model, który będzie współgrał ze stylistyką otoczenia. Podobnie jest z kolorystyką - różnorodność fornirów drewnianych daje możliwość doboru wykończenia, które odpowiada gustom użytkowników i komponuje się z innymi elementami stolarki, np. okiennej Grodzisk Wielkopolski, a także z meblami.

Bezpieczeństwo po raz drugi - czy drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz?

Na straży bezpieczeństwa użytkowników stoją przepisy prawa budowlanego, o czym wspominaliśmy już wcześniej. Jeszcze jedną, niezwykle istotną kwestią jest obowiązek zamontowania drzwi w taki sposób, aby otwierały się one na zewnątrz. W przypadku omdlenia w łazience, możliwym będzie dostanie się do jej wnętrza - nawet jeśli osoba, która uległa omdleniu zatarasuje przejście. Z tego też powodu należy zadbać o to, by zamek działał płynnie i miał możliwość otwarcia od zewnętrznej strony w przypadku zaistnienia konieczności.