Jak wybierać drzwi wewnętrzne? Jakich błędów przy zakupie drzwi do domu lub mieszkania unikać?

Wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych nie jest prosty. Tutaj nie można sobie pozwolić na błędy wynikające ze złej kalkulacji, czy też nieodpowiedniego doboru kolorów. Sprawdź, jakie drzwi wewnętrzne producent będą najlepsze do Twojego pokoju i czym powinieneś kierować się przy ich doborze.

Czy drzwi wewnętrzne...są naprawdę potrzebne?

Na początku zastanów się, czy zakup drzwi wewnętrznych jest w Twoim wypadku niezbędny. Zauważ, że w niektórych sytuacjach ich brak powiększa optycznie przestrzeń. Jeśli zdecydujesz się na ich nabycie (drzwi wewnętrzne mają mnóstwo zalet), to koniecznie wybierz odpowiedni model dopiero po zakończeniu remontu. Dzięki temu łatwiej dopasujesz ich kolor do odcienia ścian.

W pokoju, w którym pracuje się lub wypoczywa, warto postawić na drzwi przeszklone, które zapewnią więcej światła. Ciekawym rozwiązaniem jest też inwestycja w stolarkę z grubym szkłem, które ograniczy widoczność do maksimum. W pomieszczeniach takich jak sypialnia lub łazienka warto - z oczywistych względów - wybrać drzwi lite. Na koniec trzeba zwrócić uwagę na dźwiękoszczelność drzwi. Im jest ona większa, tym lepiej. Modele z tą cechą przydadzą się głównie w pomieszczeniach do pracy.

Jak dobrać kolor drzwi wewnętrznych do aranżacji - o czym pamiętać?

To, jaki kolor drzwi wewnętrznych będzie optymalny dla danego wnętrza, zależy w głównej mierze od punktu odniesienia, względem którego dobiera się ich barwę.

  1. Drzwi a podłoga

Jeśli zależy Ci na elegancji i nowoczesności, dobierz ich barwę do koloru podłogi. W tym przypadku trzeba jednak uważać, gdyż modele ze sklejki nie zawsze odzwierciedlają naturalną barwę naturalnego, drewnianego parkietu. Lepiej (i bezpieczniej) wybrać drzwi odrobinę ciemniejsze.

  1. Drzwi a ściany

Połączenie białych drzwi i ścian skutecznie uspokaja. Mało tego - dzięki niemu stworzysz jednolitą aranżacyjnie i nowoczesną strukturę, która optycznie powiększy całe pomieszczenie. Możesz też pójść na żywioł i postawić na drzwi w kolorze drewna, które będą idealnie wtapiać się w drewnopodobną tapetę lub fototapetę.

  1. Drzwi a sufit

Kolorystyczne połączenie drzwi wewnętrznych i sufitu zaskakuje ekstrawagancją i pomysłowością. Warto na nie postawić, jeśli w aranżacji pomieszczenia dominują trzy barwy.

Które modele drzwi wewnętrznych są dziś modne?

I tu pojawia się problem. Bo jak dobrze wiadomo, drzwi wewnętrzne przeszły w ciągu ostatnich 20 - 30 lat sporą ewolucję. Przykładem są słynne już drzwi harmonijkowe, które dawniej były przykładem kiczu, a dziś są estetycznym i pomysłowym sposobem na wykończenie wnętrza. Jest to idealna propozycja dla osób, które nie dysponują dużą ilością miejsca w pokoju. Z tego samego powodu warto też polecić drzwi przesuwne.

W ostatnich ogromną popularnością cieszy się stolarka z materiałów drewnopodobnych. Jeśli nie wiesz, jakie drzwi wewnętrzne wybrać, postaw na modele nawiązujące do buków, jesionów, a także drewna teakowego, bambusowego i korkowego. Pamiętaj, że nie bez znaczenia są też klamki do drzwi. W nowoczesnych wnętrzach warto postawić na modele ze stali nierdzewnej. Z kolei w pomieszczeniach klasycznych lepszym rozwiązaniem będzie złoto.

Niestandardowe warianty stolarki drzwiowej

Drzwi z dostawką - pomysłowy sposób na wysoką zabudowę

Alternatywą dla tradycyjnych drzwi może być ich wariant z dostawką. W zależności od modelu może być ona pionowa (boczna) lub pozioma (górna). Dzięki temu łatwo można pokryć nazbyt szeroką albo wysoką wnękę. Po zastosowaniu dostawki nie trzeba montować ciężkiego skrzydła, które dodatkowo obciążałoby zawiasy. Wybierając drzwi z dostawką, trzeba pamiętać, aby użyty panel (boczny lub górny) miał ten sam kolor co skrzydło drzwiowe.

Drzwi z ukrytą ościeżnicą - sposób na "ukrycie" drzwi

Popularnym ostatnio rozwiązaniem jest ukrycie ościeżnicy i tym samym stworzenie efektu zniknięcia drzwi w ścianie. Dzięki temu rozwiązaniu można optycznie powiększyć przestrzeń i stworzyć stylowe, nowocześnie urządzone wnętrze. Jeśli zależy Ci na takim rozwiązaniu, powinieneś zaopatrzyć się w odpowiednie zawiasy, które można ukryć wewnątrz konstrukcji drzwiowej.

Jakie korzyści niesie ze sobą ukryta ościeżnica? Dzięki niej możesz zaaranżować pomieszczenie dokładnie tak, jak tego chcesz. Wystające ościeżnice zaburzają dekoracyjną koncepcję pomieszczenia. Dlatego lepszym rozwiązaniem jest ich ukrycie i wyrównanie.

Drzwi bezprzylgowe ze wciętym skrzydłem

W drzwiach bezprzylgowych skrzydło nie zachodzi na ościeżnicę, lecz po prostu w nią wchodzi. Dzięki temu obydwa elementy tworzą razem jednolitą powierzchnię. Takie rozwiązanie jest stosowane w pomieszczeniach zaaranżowanych w nowoczesny i minimalistyczny sposób, a także w pomieszczeniach postindustrialnych. Co więcej, dzięki niemu można optycznie powiększyć wnętrze i zaaranżować je w dowolny sposób. Jeśli zatem szukasz rozwiązania, które będzie modne jeszcze przez najbliższych 20 - 30 lat, to koniecznie zdecyduj się na ten wariant.

Drzwi wewnętrzne jakie wybrać? Z pewnością takie, które będą doskonale dopasowane do wnętrza Twojego pokoju. Pamiętaj, że jest to wybór na najbliższe kilkanaście lat.